Ženy – matky, STAREJME SE O SEBE! 2.díl: JAK?

Jak se o sebe při dětech starat? 

Ano, to už tady jednou bylo a byl to celkem náročný článek. Dnes mám pro vás několik tipů, jak se o sebe starat. Zdánlivě jsou to blbosti. Může se zdát, že vás takovéto maličkosti nevytrhnou, ale právě naopak!

1. Zpívejte To ta Helpa!

Pravděpodobně zpíváte svým dětem dětské písničky. Zkuste také zpívat samy pro sebe. Písničky, které se líbí vám, které rády zpíváte. A zpívejte z plna hrda a z celého srdce. V těchto chvílích pocítíte proudění života, spojení se sebou, na chvíli budete jen Vy, cítit sebe.

A mimochodem, děti stejně rády zpívají Holka modrooká i To ta Helpa:) Navíc budou mít velký požitek, uvidí-li vás, jak si to užíváte. Pokud si náhodou myslíte, že neumíte zpívat, tak to je nesmysl, který si řada z nás nese ze školy a je dobré jej odhodit. Kdo umí mluvit, ten může zpívat!

2. Přizpůsobili jste přirozeně dětem svůj život,
i ony se mohou někdy přizpůsobit Vám.

Samozřejmě, s dětmi je život úplně jiný, než bez dětí. Náš život dětem přizpůsobujeme. To je samozřejmost. Ale jsou chvíle, situace, věci, ve kterých se naopak naše děti zase mohou přizpůsobit nám. To znamená, že uděláme něco, co je ideální pro nás (rodiče), sice to není ideální pro děti, ale děti to zvládnou. Není dobré se ve prospěch dětí všeho vzdát.

IMG_20160503_163258

Chcete příklad? Třeba jede na výlet podle svých představ, žádná hřiště, akvaparky…prostě jen podle vás. Nebo jdete na folkový festival, protože tam hraje vaše oblíbená kapela, a děti se dostanou do postele v jedenáct v noci. Ne pořád. Ale někdy.

3. S dětmi se dá dělat cokoliv

Jen je třeba počítat s tím, že výsledek je trochu jiný, než když tu samou věc děláte bez dětí. Například – chtěla jsem natočit toto video a Kristinka byla prostě neodbytná. Chtěla být stůj co stůj se mnou. Video je tím pádem veselé, ale nemohla jsem se plně soustředit na to, co říkám a ani jsem se zcela neponořila do té písně.

A s tím je třeba počítat. S dětmi má všechno jinou kvalitu. Méně dokonalé, ale více přirozené. Přemýšlela jsem, že to natočím ještě další den. Ale pak mě napadlo, že ta honba za dokonalostí je strašný žrout času. A že to tedy nechám, jak to je. A rozhodla jsem se správně, protože dnes prší:)

4. Udělejte si čas pro sebe!

Pokud kojíte, stačí, když alespoň jedenkrát týdně (ideálně denně) vyběhnete na hodinu z domu. Můžete si zaběhat, projít se s oblíbenou hudbou ve sluchátkách na uších, jít do kavárny, cokoliv. A čím méně je vaše dítě závislé na vaší přítomnosti, tím více si můžete přidávat.

Třeba jednou týdně jedno dopoledne a jeden večer jen pro vás a jednou za 3 měsíce celý víkend.Pokud se vám zdá, že vás tohle „málo“ nevytrhne, tak věřte, že vytrhne. Je to jako elixír života. A pokud máte pocit, že tím škodíte svému dítěti, tak právě naopak.

Dítě z vašeho volného času má hned několik bonusů:

  1. má zrelaxovanou maminku, což má vliv na její náladu a ta je pro dítě důležitá stejně, jako počasí pro kytky na záhonu,
  2. vidí, že se maminka stará o sebe, což se od ní hned v té chvíli učí,
  3. dítě je i s někým jiným než s matkou, rozšiřují se jeho sociální kontakty.

Tak do toho!

Přeji Vám, abyste byly spokojené naplněné matky šťastných dětí. To je ideál, kterého není potřeba dosáhnout. Jen je dobré k němu směřovat:)

Krásné a veselé dny!

Petra Hanelová

 

Petra Hanelová
Několik let jsem hledala cestu, jak zvládnout každodenní intenzivní křik svojí dcery Kristinky. Našla jsem cestu, pro sebe, pro Kristinku a snad skoro pro každou mámu nebo tátu, které ničí křik jejich milovaného dítěte. Můj e-book Plakat se smí - 1 kouzlo pro rodiče uplakaného dítěte si ZDARMA můžete stáhnout zde<< a udělat tak první krok ke klidu a pohodě u vás doma. Pro více informací klikněte sem<<
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů