Cesta k dětem - cesta k sobě

Petra Hanelová

Mami, umřeš až vyrostu, nebo když budu ještě malá holčička?

To jsou otázky…

„Mami, umřeš až vyrostu, nebo když budu ještě malá holčička?“ No, to je otázka. Asi by ji uklidnilo, kdybych řekla: „neboj, umřu, až budeš velká,“ jenže co když umřu mnohem dřív?

„Teri, nikdo neví, kdy umře. Je to pravděpodobný, že umřu, až budeš velká, ale slíbit ti to nemůžu. Většinou to tak je. Podívej, jak jsem velká a moji rodiče žijí.“ Povídám jí, že ale i kdyby ne, tak to nevadí. Že i když umřu, budu s ní, že si se mnou může ve své hlavě povídat. Jako si já povídám se svojí babičkou.

Vyprávím jí, jak se mi babička ozývá třeba přes ponožky. Když mi přicházejí při věšení pod ruku pěkně spárované, tak, jak po mě chtěla, abych je věšela. Protože co by si lidi řekli…Jednou jsem viděla takhle ponožky pověšené u někoho na balkóně. To jsou chvíle, kdy říkám, ahoj babi, jak se máš? A najednou je tam se mnou, cítím ji.

„Ale to není ono, viď, povídat si s někým v hlavě, když chceš k němu do náručí.“ 
„Mmm.“ 
„Sice zemřeme, a skončí tenhle život, ale naše duše se potkávají, pořád znova. Zase se setkáme. V příštím životě.“ 
„A budu zase tvoje dcera?“ 
„No, to třeba ne. To bude úplně jinej život a my budeme úplně jiný lidi.“

Naše duše je sice nesmrtelná,
ale tento život je prostě jenom jeden.

Jsem taky smutná. Chovám ji v náručí, zpívám ukolébavku. Konejším ji a cítím umírání. Zrovna teď se to děje. Zrovna teď něco odchází a končí. Cítím, jak pláče, zpívám dál, až do konce písničky.

Teri, ty pláčeš?“ Zakývá hlavou. „To je dobře, jen plač.“
„Já ale nechci, abys umřela.“
Já vím. Udělám všechno proto, abych umřela, až budeš velká.“ (Ty jo, jde to vůbec?)

Pláče.

Chce se mi taky, ale nechám si to na jindy. Tohle je její chvíle, její smutek, její odcházející bolest. Vypouští ho, pevně a něžně ji držím a kolébám. Pomalu přestává. Cítím, jak se uvolňuje. Kouká na mě, v očích má obrovskou úlevu a klid. Usmívá se očima. Kolíbám dál.

Už je ti líp?“
„Jo.“

V životě přicházejí chvíle, které nás svou hloubkou spojí s chvílemi, které jsou v čase a prostoru úplně jinde. Ale prožíváme v nich totéž. Tu nejhlubší pravdu a podstatu života.

niki-de-saint-phalle-67685_1920

Teď, když to píšu, mě najednou napadlo, že až jednou opravdu zemřu a ona se s tím bude vypořádávat, vzpomene si na tuhle chvíli a udělá totéž, co tenkrát. Dovolí si mě oplakat natolik, než pocítí úlevu. A že budu s ní.

Pak ještě chvíli mluvíme o smrti, ale teď už beze strachu a bez emocí.

Děti potřebují pravdu

Píšu vám to tady ze dvou důvodů. Za prvé, abych vám řekla, že s dětmi je potřeba mluvit otevřeně a pravdivě o všem, na co se zeptají.

 • Je jasné, že když mám s nějakým tématem sama problém, těžko o něm můžu mluvit otevřeně s dětmi. Špatně se mi mluví o smrti, pokud se jí bojím. Dělám, že není, dokud si pro mě nepřijde. Takže když takhle díky dětem narazíte na téma, o kterém neumíte mluvit, běžte si ho nejdřív zpracovat.
 • Možná se bojíte, že dítěti můžete pravdou ublížit. Děti snesou pravdu mnohem lépe, než my. Jsou na ni zvyklé, protože prostě v pravdě žijí. Pokud teď dítěti smrt nebo nějaké téma zamlžíte, a dítě si zažije, že toto téma je tabu, tak to bude pro něj tabu už napořád. Pokud si to jednou pracně nezpracuje.
 • Děti nejsou moc malé na žádné téma, na které se zeptají. Ptají se, protože zrovna teď je to zajímá. Zrovna teď to potřebují vědět. Určitě s dětmi mluvte přiměřeně věku. Ale nemlžte, vymýšlejte si, ani je neuklidňujte polopravdami.

Děti potřebují plakat

To je ta druhá věc, pro kterou vám to celé píšu. Emoce. Pláč. Pokud sami se sebou nepracujeme a zažili jsme výchovu: „Nebul, to nic není!“ snažíme se slzy hned utišit. Máte pocit, že slzy jsou známkou bolesti, a že když se vám podaří utišit slzy vašeho dítěte, znamená to, že jsme utišili jeho bolest? Tak v tom případě jste úplně vedle.

To slzy jsou efektivní prostředek pro utišení bolesti. Fyzické i psychické. Bolest se prostě odplaví.

 • Pokud dítě přimějete, po dobrém nebo po zlém, aby přestalo plakat, když by jinak plakalo, znamená to, že si nechává v sobě bolest, kterou nemá jak utišit.
 • Pokud jeho bolest nebo strach zamluvíte, na chvíli zaženete, znamená to, že teď se dítě možná rozveselilo, ale ta bolest nebo strach se bude drát na povrch jindy a teď tam prostě zůstala. Pro nás rodiče je samozřejmě těžké přijmout, že naše dítě zrovna teď trpí. Třeba strachem z naší smrti.

Udělala jsem dvě věci

 • První krok pro mě byl si říct – má strach, že umřu – a prostě to tak je. Má ho. A já jí teď pomohu. Ne tím, že jí vysvětlím, proč se nemá bát, nebo že úplně odvedu pozornost, aby na to teď zapomněla. Ne, projdu tím smutkem s ní. Mluvím s ní o tom. Nehodnotím, naslouchám, říkám jí něžně, jak to je, dávám podporu.
 • A nechávám jí plakat. Nechávám slzy odnést to momentální utrpení a bolest, smutek a strach. Až do chvíle, kdy sama přestane a na jejím obličeji se objeví uvolnění a úleva. Tenhle pohled někdy mívají ženy po porodu. Takhle se na mě dívala moje babička, když jsem od ní naposledy před její smrtí odcházela. Smíření, uvědomění a propojení se životem. Krása. Udělaly jsem kus práce. Jsem na nás hrdá!

Záleží na každém z vás, na vaší víře a životní filozofii, jak dětem vysvětlíte, jak je to s tou smrtí. Můj pohled nikomu netlačím.

Jde mi jen o to, abyste se s dětmi nebáli upřímně mluvit o čemkoliv a říkali jim to, čemu věříte. Dovolili jim prožívat emoce a byli schopni odvážně přijmout všechny jejich strachy. A taky ty svoje.

A pokud si chcete zpracovat hlouběji téma smrti, máte teď jedinečnou příležitost. Dorazte na víkendový seminář s regresním terapeutem Patrikem Bálintem Smrt a její působení na život. Rozhodně vám přinese do života klid a světlo.

Mějte krásné dny!
Petra H.

drak2

 

Petra Hanelová
Několik let jsem hledala cestu, jak zvládnout každodenní intenzivní křik svojí dcery Kristinky. Našla jsem cestu, pro sebe, pro Kristinku a snad skoro pro každou mámu nebo tátu, které ničí křik jejich milovaného dítěte. Můj e-book Plakat se smí - 1 kouzlo pro rodiče uplakaného dítěte si ZDARMA můžete stáhnout zde<< a udělat tak první krok ke klidu a pohodě u vás doma. Pro více informací klikněte sem<<

S láskou pro vás upečené

Medvídkův den -
Hrajte si a objevujte s dětmi 8 emocí

Naučte své děti pracovat s emocemi a šetřete své drahocenné nervy.
Klikněte sem<<

V emoční rovnováze 
Přímá cesta k vyladění emocí rodiče a dítěte

Naučte se zpracovávat všechno to kňourání a vztekání tak, abyste byli v klidu a vašim dětem to pomáhalo. Klikněte sem<<

Psychosomatické vodítko -
Objevte kořeny své nemoci a uzdravte se

Naučte se nacházet i pracovat s tím, co vám nemoc říká, a uzdravte svůj život. Klikněte sem<<

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • 13 MANTER – PRINCIPŮ UKOTVENÉHO RODIČE

  které potřebujete znát,
  aby vám s dětmi bylo dobře.

 • Nejnovější příspěvky
 • Rubriky