Komunikace je základ

Špatná komunikace vede ke konfliktu.

Dobrá komunikace ke zdravým vztahům.

Moje holky mají dobrej vztah. Někdy mám ale trochu pocit, že jsou čtyři. Ne dvě. Jsou tu dvě, které se milují a jsou největší parťačky. A pak jsou tu někdy dvě, které si lezou pěkně na nervy a šlapou si úplně přesně na svý bolavý místa.

Včera jsem měla možnost pozorovat princip konfliktu a nedorozumění. Jedna se rychle zavírá a nekomunikuje, jde do pasivní agrese. Druhou tohle totálně vytáčí, zraňuje, ale nenadělá s tím nic. A tak občas nečekaně vystřelí jedovatou poznámku a raní. A pak se pohádají. Tohle se opakuje. Ale jsou to ségry a časem si to mezi sebou vyladí.

Sdílím to tu proto, že je na tom krásně vidět ten nekonečnej kolotoč vzájemnýho zraňování. Který vede k uzavírání se a odcizování, hlavně v partnerských vztazích. Přitom „stačí málo“ a může to být jinak.

Je potřeba:

  1. chtít se domluvit.
  2. Uvědomovat si, když v nás druhý člověk něco aktivuje a nenaskakovat na nenávistný vlny. Nereagovat z toho zraněnýho místa.
  3. Chtít naslouchat a být ochotni slyšet, co nám druhý říká. Ne se ho snažit převálcovat, ale podívat se na to z jeho úhlu pohledu. Jako jsem to viděla u těch holek. Každá má svůj úhel pohledu, ze kterého situaci vnímá. A je dobrý jít nad to. Chtít pochopit i druhou stranu, ne se snažit vyhrát.
    Tohle vyžaduje ošéfovat si svoje myšlenky a nestřílet hned slova, která přijdou na jazyk. A opravdu naslouchat.
  4. Komunikovat svoje pocity a potřeby. Ale bez obviňování. Ne „ty jsi mi udělal to a to,“ ale „když děláš nebo říkáš tohle, cítím se takto.“ Ale ne proto, že vyžadujeme po druhém, aby se choval jinak, abychom se my cítili líp. Ale proto, aby mohl zase on pochopit nás. A teprve pak, ze vzájemného pochopení, může vzejít mír.
  5. Samozřejmě je potřeba mít zodpovědnost nejen za své potřeby, ale i za své hranice. Nestačí říct: „Když tohle děláš, maminku to bolí,“ ale je potřeba se vymezit a říct prostě: „nedělej to“. 

Komunikace je základ zdravého vztahu. Pokud jedna strana komunikovat nechce, pak je vždycky na zvážení, jestli nám to takto něco přináší a jestli nám to stojí za to. Ale také, když máme pocit, že s námi druhý nechce komunikovat, může to být proto, že po něm házíme jedovaté šípy a obviňujeme.

Takže jako vždy, základ zdravé komunikace je pravdivost k sobě a uvědomování si, co se v nás odehrává, vybírání si, z jakého místa v sobě reagujeme a z převzetí zodpovědnosti. Za společný vztah, za své potřeby a hranice.

Dává ti to smysl? Poznáváš se? Napiš.
P.

PS: Posíláme pozdrav z Mariánek z balkónu nad kolonádou❤️

Petra Hanelová
Několik let jsem hledala cestu, jak zvládnout každodenní intenzivní křik svojí dcery Kristinky. Našla jsem cestu, pro sebe, pro Kristinku a snad skoro pro každou mámu nebo tátu, které ničí křik jejich milovaného dítěte. Můj e-book Plakat se smí - 1 kouzlo pro rodiče uplakaného dítěte si ZDARMA můžete stáhnout zde<< a udělat tak první krok ke klidu a pohodě u vás doma. Pro více informací klikněte sem<<
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů