Co od tebe puberťák nepotřebuje

Dnes to bude o puberťácích. Pokud máš nějakého doma, pojď si pro inspiraci. Pokud máš menší děti, čti, protože tohle tě brzy čeká. Pojďme se na to podívat.

Co v žádném případě nepotřebuje tvůj puberťák?

  • Nepotřebuje žádné tvoje nevyžádané rady. Tvé rady v něm vyvolají jedině odpor. A pocit, že mu nerozumíš. Pocit, že se s tebou nemá smysl bavit. Vzpomeň si na sebe v tom věku. Zajímalo tě, jak by se v nějaké situaci zachovali tví rodiče? K tomu všemu se tím zbytečně vyčerpáváš. Tohle není cesta. Na to už jsi určitě sama přišla.
  • Nepotřebuje, abys ho napravovala. Ten tvůj pocit, že něco špatně dělá, vnímá, vyhodnocuje, že k něčemu špatně přistupuje, že ještě neví, jak to v životě chodí, ten vezmi, smotej ho, zmačkej do kuličky a spláchni do záchodu. Protože všechna tvá slova, která vychází z tohoto nastavení, vás jenom vzdalují. A ty víš moc dobře, že takto nic nezmůžeš a opět jen dáváš svoji energii do něčeho, co nepřináší žádné výsledky. Spíš naopak. Zhoršuje to váš vztah.

To ale neznamená, že mu máš všechno dovolit. Pořád máš zodpovědnost a ty určuješ, jaká si nastavíte pravidla a co už můžeš nechat na něm. Ale! i toto můžeš dělat, aniž bys sklouzávala do poučování a napravování. A teprve tehdy se taky na něčem domluvíte.

Tvůj puberťák tě samozřejmě potřebuje. Ale potřebuje úplně něco jiného než napravovat a vést. Když dáš tohle pryč, přestanete se vzdalovat. Zajímá tě, jak na to? Co tedy vlastně potřebuje? Napíšu ti to za týden v příštím večerníčku.

Pokud chceš změnu v komunikaci s tvým dospívajícím dítětem, potřebuješ změnit postoj a přístup k němu. Tento nový postoj potřebuješ dostat do těla. Jinak zůstane jen v hlavě a to nestačí. Znáš takový to – hlavou něco vím, ale necítím to. To je ono. Dostat něco do prožitku, do těla, chvíli trvá. Proto si tohle téma rozdělíme na dvě části.

Chceš se víc sblížit se svým puberťákem? Pak celý týden pozoruj (a klidně to dál dělej):

  • jak často mu dáváš nevyžádané rady,
  • jak často máš pocit, že s ním není něco v pořádku,
  • jak často se ho snažíš „opravovat“,
  • a když ti něco říká, jestli chceš naslouchat, nebo to rovnou ve své hlavě odmítneš a snažíš se jen prosadit to svoje.
  • Pozoruj, jaké máš během toho myšlenky. Takové ty na pozadí v hlavě.

Pozoruj to a za týden na to krásně navážeme. Za týden vyhlížej článek s názvem „Co potřebuje tvůj puberťák?“ a posuneme to zase dál.

A klidně napiš hned teď, jestli se v tom poznáváš:)

Pa, P.

Petra Hanelová
Několik let jsem hledala cestu, jak zvládnout každodenní intenzivní křik svojí dcery Kristinky. Našla jsem cestu, pro sebe, pro Kristinku a snad skoro pro každou mámu nebo tátu, které ničí křik jejich milovaného dítěte. Můj e-book Plakat se smí - 1 kouzlo pro rodiče uplakaného dítěte si ZDARMA můžete stáhnout zde<< a udělat tak první krok ke klidu a pohodě u vás doma. Pro více informací klikněte sem<<
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů