Co od tebe puberťák potřebuje?

V minulém článku jsme se podívali na to, co od Tebe nepotřebuje tvůj puberťák. Nepotřebuje nevyžádané rady, nepotřebuje opravit. Dostala jsi ode mne podporující úkol – akční krok – pozorovat, jak často právě tohle děláš. Dařilo se ti to? Napiš mi. A teď pojďme dál.

Co od tebe tvůj puberťák potřebuje?

  1. Potřebuje tvé pochopení.
    Když ti něco říká, naslouchej mu s otevřenou myslí i srdcem. Představ si, jak obojí otevřeš a jen naslouchej. Všechno hodnocení, které ti bude naskakovat, tvé strachy z toho, co z něj bude, tvé rady, které ti přijdou na jazyk, to všechno si uvědom. Nech odplynout. A jen naslouchej, než začneš něco říkat. Nechceš se odcizovat, ale sblížit. Můžeš si všechny tyhle myšlenky hodit na papír. A zkoumat. Je to skvělej materiál pro tebe o tobě. Tohle neznamená, že mu máš ve všem vyhovět. Je to o způsobu komunikace a o tvém postoji. 
  2. Potřebuje tvůj respekt.
    Puberťák už je dost hotová bytost. Vytváří si své názory a postoje a mnohé už má. Zajímá tě, jak to má, nebo ho jen chceš přesvědčit, že to správně víš jen vy? Co kdyby ses naslouchání otevřela? To je jediný možný způsob, jak dosáhnout toho, aby ti chtěl naslouchat i on. Abyste se na něčem domluvili, nebo aby respektoval tvoje (smysluplná) pravidla.
  3. Potřebuje tvoji důvěru a podporu v rámci tvých zdravých hranic.
    Dovol mu prožívat jeho lekce, sbírat zkušenosti. Důvěřuj mu, že je zvládne. Vytvoř mu prostor, ve kterém může. Pokud budeš důvěřovat ty jemu, bude důvěřovat on tobě. Samozřejmě, zodpovědnost mu předáváš přiměřeně věku. 

Když mu dáš respekt, pochopení a důvěru, potom se s ním mnohem lépe domluvíš úplně na čemkoliv. Mnohem přirozeněji nastavíš zdravé hranice. Když to není z pozice moci, ale s respektem, láskou a nasloucháním, domluvit se dá na všem.

A třešnička – teprve v této atmosféře a energii za tebou někdy taky přijde a požádá tě o radu. A teprve tehdy ji taky bude chtít slyšet. Pro mě je tohle ta nejlepší možná cesta, která mně osobně přináší doma s holkama přesně tohle ovoce. Puberťáci začnou být velmi otevření, jakmile jim to umožníme. Přesně tohle potřebují.

Je to velmi jednoduché, jen nemusí být úplně jednoduché otevřít svoji mysl a srdce a začít vnímat. Co nám v tom brání? Především naše emoce. Je celkem nemožné dávat puberťákovi pochopení, důvěru a respekt, když tě vytáčí doběla tím, co dělá, říká, jak se tváří. 

Když máš strach z toho, co z něj vyroste. Když tě děsí, že se ti vzdaluje. Atd, atd. S těmito emocemi potřebuješ pracovat. Jakmile to uděláš, otevře se vám cesta ke spolubytí. K otevřené komunikaci. K ochotě ke vzájemné domluvě. K souladu. I když se někdy neshodnete.

Pojď se naučit několik jednoduchých principů a metod pro práci s tím, co v těch situacích cítíš. Aby ses uměla dostat do klidu a viděla jasněji, co máš dělat, říkat. 

Přihlas se na workshop Procházej vědomě svým vztekem, na kterém právě toto budeme dělat. Principy práce s emocemi jsou samozřejmě stejné, ať už máš doma batole, nebo puberťáka. Vždycky se ti bude hodit umět si poradit s vlastním emočním stavem. 

Těším se na Tebe:)
Petra  

Petra Hanelová
Několik let jsem hledala cestu, jak zvládnout každodenní intenzivní křik svojí dcery Kristinky. Našla jsem cestu, pro sebe, pro Kristinku a snad skoro pro každou mámu nebo tátu, které ničí křik jejich milovaného dítěte. Můj e-book Plakat se smí - 1 kouzlo pro rodiče uplakaného dítěte si ZDARMA můžete stáhnout zde<< a udělat tak první krok ke klidu a pohodě u vás doma. Pro více informací klikněte sem<<
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů